10 °C 2 kmh
8 °C 2 kmh
Home | ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ | [Gazzetta]: Ιδανική αυλαία στα Dirt Games
[Gazzetta]: Ιδανική αυλαία στα Dirt Games

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έπεσε η αυλαία του 2018 για το ΕΚΟ Racing Dirt Games. Στο αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων, κάτω από ιδανικές συνθήκες, οι συμμετέχοντες στον αγώνα πρόσφεραν πλούσιο θέαμα μπροστά σε μεγάλο αριθμό θεατών.

Όπως ήταν απολύτως φυσιολογικό, από νωρίς το πρωί όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στις μάχες των τίτλων στις κατηγορίες των 600 και 750 κ.εκ. για τις χωμάτινες φόρμουλες. Βλέπετε, και στις δύο περιπτώσεις όλα ήταν ανοικτά! Στην πρώτη, η οποία και ήταν η πολυπληθέστερη του αγώνα, αλλά και της χρονιάς γενικότερα, η νίκη μπορεί να κατέληξε στα χέρια του Στεφάνου Καμιτσάκη με το Planetcross Kamikaz 2, αλλά το Κύπελλο βρέθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά σε αυτά του Γιώργου Ζυμαρίδη.

Ο οδηγός της SR Kartcross, μπορεί να βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό και να περιορίστηκε στην 6η θέση της κατάταξης, αλλά το γεγονός ότι ο Γιάννης Χεκιμιάν με το Speedcar Xtrem βρέθηκε 4ος, ήταν αρκετό για να του χαρίσει το Κύπελλο και φέτος. Τόσο ο Ζυμαρίδης, όσο και ο Χεκιμιάν, δεν είχαν απάντηση στις επιδόσεις των οδηγών της Planetcross, και συγκεκριμένα στους Στέφανο Καμιτσάκη και Τάκη Καϊτατζή. Αμφότεροι έχουν γαλουχηθεί στις πίστες και είχαν τη δική τους εσωτερική μάχη, με νικητή τον πρώτο, o οποίος παράλληλα κατέκτησε και την 3η θέση στην τελική βαθμολογία των 600 κ.εκ. Αυτός που προσπάθησε να μπει ανάμεσα τους, και ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με ανταγωνιστικούς χρόνους, ήταν ο Νώντας Καρανικόλας με το La Base RX-01, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.