25 °C 5 kmh
26 °C 11 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Γιουβέντους – Λάτσιο 2-3
[Gazzetta]: Γιουβέντους – Λάτσιο 2-3

Ο Ιμόμπιλε έβαλε δύο γκολ για το 2-0, ο Ντιμπάλα το έκανε 2-2 στο τελευταίο 5λεπτο αλλά στο 93′ ο Μουρτζία έγραψε το 3-2 και η Λάτσιο κατέκτησε το Supercoppa Italiana, πρώτος τίτλος μετά το 2013!

Ο Σιμόνε Ιντσάγκι είπε στη συνέντευξη Τύπου ότι η Λάτσιο προετοιμαζόταν τόσο καιρό για το Σούπερ Καπ και ο πρόεδρος Κλαούντιο Λοτίτο δήλωσε σίγουρος ότι η ομάδα του θα κάνει μεγάλη εμφάνιση. Τελικά έλεγαν αλήθεια και οι δύο, αφού οι Λατσιάλι ήταν καλύτεροι από την κακή Γιούβε και εκδικήθηκαν για τις απανωτές ήττες τις τελευταίας 4ετίας, κατακτώντας τον πρώτο τους τίτλο μετά το 2013! Ολα έδειχναν ότι ο Ιμόμπιλε θα ήταν το πρόσωπο της βραδιάς με τα δύο γκολ για το 2-0 αλλά ο Ντιμπάλα, στην πρώτη του εμφάνιση με το Νο10, πήγε να το γυρίσει μόνος του. Μέχρι που ήρθε τελικά ο… Μουρτζία να δώσει την κούπα στους Ρωμαίους και να σφραγίσει την τρίτη ήττα (2015 και 2017 οι άλλες δύο) των Μπιανκονέρι τα τελευταία τέσσερα χρόνια στο Σούπερ Καπ…

Το ματς άρχισε με τη Γιουβέντους να έχει πολύ καλή ευκαιρία με τον Κουαδράδο στο 3′ (απέκρουσε από κοντά ο Στρακόσια) και γενικά να δείχνει αρκετά δυνατή στο πρώτο 15λεπτο.