Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Γκερέρο, δηλαδή… «Φουστέρ 2.0»! (pics)
[Gazzetta]: Γκερέρο, δηλαδή… «Φουστέρ 2.0»! (pics)

Ο Ολυμπιακός πορεύεται στη σεζόν έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Μιγκέλ Γκερέρο, που ήρθε από την Ισπανία για να προσφέρει αθόρυβα, ποιοτικά και ψυχωμένα, σε ένα μείγμα που χρειάζεται κάθε ομάδα κι έμαθε να λατρεύει το κοινό του «Καραϊσκάκης»!

Μονακό – Ατλέτικο Μαδρίτης με πριμ 5%*, ακόμα καλύτερες αποδόσεις και 200+ ειδικά στοιχήματα! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στο Φάληρο βρίσκεται στο 92ο λεπτό. Λίγα λεπτά πιο πριν, ο Τόνσο έχει αστοχήσει σε μια μοναδική ευκαιρία να «σοκάρει» τους Πειραιώτες και μετά την ισοφάριση, να κάνει το 1-2 για τους Αρκάδες. Το πρώτο «στραβοπάτημα» για την ομάδα του Μαρτίνς έμοιαζε να βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ. Όλοι ήταν στην επίθεση, εξαντλώντας κάθε πιθανότητα να το αποφύγουν.

Ο Ποντένσε πήρε τη μπάλα δεξιά και είδε τον Γκερέρο στο δεύτερο δοκάρι. Ο Ισπανός έβαλε μυαλό, κάτι που στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα είναι ζητούμενο και όχι αυτονόητο για τους περισσότερους επιθετικούς. Είχε δει τον Νάτχο να μπαίνει στην περιοχή. Δεν σούταρε στο τέρμα, δεν προσπάθησε κάτι δύσκολο, έκανε το απλό. Την «έστρωσε» στον Ισραηλινό, αυτός σούταρε αμαρκάριστος και το γήπεδο πήρε «φωτιά» από ένα κοινό που αργότερα κατάλαβε, ή μάλλον επιβεβαίωσε τη χρησιμότητα του Γκερέρο και του πίστωσε τα credits του λυτρωτικού γκολ. Για την εργατικότητα, την ομαδικότητα, την τακτική παιδεία που κάπου είχαν ξαναδεί…

ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΣΥΜΠΑΤΡΙΩΤΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΘΗΚΕ

Είναι αλήθεια πως στην είδηση πως ο Μιγκέλ Γκερέρο, ένας επιθετικός της Λεγανές, με 11 γκολ σε τρία χρόνια στη La Liga και όχι τη φήμη του «φονιά» να τον συνοδεύει, δεν ήχησε ιδανικά στις τάξεις των οπαδών το καλοκαίρι.