Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ουγγαρία αλλά με καλή εμφάνιση
[Gazzetta]: Φιλική ήττα για τον Ολυμπιακό στην Ουγγαρία αλλά με καλή εμφάνιση

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ουγγαρία από την Aluinvent DVTK Miskolc με σκορ 71-67 στην Miskolc Generáli Aréna, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας του για την σεζόν 2019-20.

Η ενημέρωση της ομάδας αναφέρει, «Ο Ολυμπιακός ήταν θετικός στην αναμέτρηση και παρά την κούραση από το αυθημερόν του ταξίδι στο Μίσκολτς, έδειξε καλά στοιχεία, 12 μέρες πριν το πρώτο ματς με την BLMA για την προκριματική φάση της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν στο παρκέ για το τζάμπολ, με τον Γιώργο Παντελάκη να επιλέγει τις Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός στην έδρα της Aluinvent DVTK Miskolc. Οι γηπεδούχες είχαν σε καλή κατάσταση την Σαΐσα Γκόρι, η οποία πέτυχε τους 10 από τους 22 πόντους της ομάδας της, την ώρα που οι Σωτηρίου και Γκρέιβς είχαν από τέσσερις πόντους, με την περίοδο να τελειώνει στο 22-16.

Ο Θρύλος ανέβασε στροφές και τέσσερα λεπτά από την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου έφερε το ματς στα ίσα (26-26). Μάλιστα προηγήθηκε και με δύο πόντους (26-28), όμως και πάλι η ομάδα από την Ουγγαρία βρήκε λύσεις στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός πέρασε στα αποδυτήρια, όντας με 7 πόντους πίσω (37-30).

Στον ίδιο ρυθμό οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας και στην τρίτη περίοδο, καθώς έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 και ισοφάρισαν την αναμέτρηση (39-39).