21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Δώνης: «Τα παιδιά έβγαλαν ωριμότητα, έρχεται μεταγραφή…»
[Gazzetta]: Δώνης: «Τα παιδιά έβγαλαν ωριμότητα, έρχεται μεταγραφή…»

Η διαφορετική προσέγγιση με την οποία μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του για να πάρουν τη νίκη (3-1) επί της Λαμίας και να παίξουν πολύ καλύτερα από το πρώτο μέρος ικανοποίησε στον απόλυτο βαθμό τον Γιώργο Δώνη που έκανε λόγο για ωριμότητα παρά το νεαρό της ηλικίας τους. «Κλείνουμε μεταγραφή τις επόμενες ώρες» είπε για την επίθεση.

Αναλυτικά ο Έλληνας κόουτς του τριφυλλιού μίλησε στη συνέντευξη Τύπου:

για την αλλαγή συστήματος στο δεύτερο ημίχρονο: «Στην προπόνηση, δουλεύουμε διάφορα πράγματα, με τα οποία είμαστε προετοιμασμένοι για διάφορες καταστάσεις στο γήπεδο. Ήταν κάτι περίπλοκο αυτό που είχαμε ν’ αντιμετωπίσουμε. Εμείς είμαστε ομάδα που ξεκινήσαμε με 3-4-3 αλλά θέλοντας να βάλουμε τον Στάικο στην άλλη ζώνη για να μένει κλασσικό χαφ ο Κουρμπέλης, περιμέναμε τον αντίπαλο προσαρμοσμένο στο 5-4-1. Όμως ήταν διαφορετικά. Σαν σε 6-2-2. Αυτό ήταν το πρώτο. Έπειτα, εμείς δεν ήμασταν καλοί με τη μπάλα στα πόδια γιατί υπήρχε πολυπρόσωπη άμυνα. Δεν μπορείς να γίνεις επικίνδυνος δίχως να κρατάς τη μπάλα καλά ή να κάνεις κάθετες. Γύριζε στο μυαλό μου ότι έπρεπε να βάλουμε τους πιο ποιοτικούς παίκτες ανάμεσα στις ζώνες και γι’ αυτό γυρίσαμε στο 4-2-3-1 και είχαμε μεγαλύτερη υπομονή και τα παιδιά κυκλοφόρησαν τη μπάλα και έγιναν επικίνδυνοι».

για τα στοιχεία που τον ικανοποίησαν: «Δεν δεχθήκαμε φάσεις σε όλο το 90λεπτο, αλλά με ικανοποίησε η ωριμότητα των παιδιών.