21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Δεν χάνει ο Άρης στα φιλικά
[Gazzetta]: Δεν χάνει ο Άρης στα φιλικά

Ο Άρης επικράτησε της Ξάνθης με 0-1 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην πόλη της Θράκης με σκόρερ τον Χαμζά Γιουνές.

Οι «κίτρινοι» είναι αήττητοι και στα έξι φιλικά παιχνίδια που έχουν δώσει σε Ελλάδα και Ολλανδία, για την ακρίβεια έχουν κερδίσει τα πέντε εξ’ αυτών. Στον αγώνα απέναντι στην Ξάνθη, ο Άρης είχε σωστές αντιδράσεις στην άμυνα, αλλά και πάλι έδειξε ότι χρειάζεται πολύ δουλειά για να αποκτήσει σωστή ανάπτυξη παιχνιδιού. Σε σύγκριση με τον πρόσφατο αγώνα με τη Λάρισα, ο Πάκο Ερέρα προχώρησε σε αλλαγές καθώς προτίμησε το δίδυμο των Σόουζα-Βέλεθ στο κέντρο της άμυνας, τον Άλεξ Μενέντεθ στην αριστερή πλευρά αντί του Βαλεριάνου και τον Παυλίδη αντί του Ματίγια.

Η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 20-25 λεπτά του αγώνα, έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας όχι όμως και τις κλασικές ευκαιρίες. Αντιθέτως, ο Άρης είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη, προσπάθησε να δημιουργήσει μέσα από μεγάλες μπαλιές, γεγονός που ανάγκασε τον Πάκο Ερέρα να αντιδράσει έντονα στο 20ο λεπτό.

Φαίνεται ότι οι φωνές του Ισπανού έπιασαν τόπο καθώς ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα, είχε δύο ευκαιρίες με τους Παυλίδη, Γιουνές το 34ο και 43ο λεπτό για να φτάσουμε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κακή αντίδραση των παικτών της Ξάνθης, επωφελήθηκε ο Γιουνές ο οποίος με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0.