Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Copa Africa: Δύο στα δύο και στους «16» οι Αίγυπτος, Νιγηρία (vids)
[Gazzetta]: Copa Africa: Δύο στα δύο και στους «16» οι Αίγυπτος, Νιγηρία (vids)

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες για Αίγυπτο και Νιγηρία στο Copa Africa, με την πρώτη να επικρατεί του Ζαΐρ με 2-0 και την δεύτερη της Γιουνέας με 1-0.

Στην επόμενη φάση και συγκεκριμένα στους «16» του Copa Africa προκρίθηκαν Αίγυπτος και Νιγηρία. Οι «Φαραώ» επικράτησαν με 2-0 του Ζαΐρ. Το σκορ άνοιξε ο Ελ Μοχαμαντί στο 25′ ενώ δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Σαλάχ έκανε το 2-0 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι οι Νιγηριανοί κατάφεραν να νικήσουν τη Γουινέα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Ομερούο στο 73′. Με τις νίκες αυτές και οι δύο προκρίθηκαν στους 16» της διοργάνωσης,