Παρασκευή, 15 Νοεμβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 85-78: Αν είναι δυνατόν! (pics & vid)
[Gazzetta]: Χάποελ Ιερουσαλήμ – ΑΕΚ 85-78: Αν είναι δυνατόν! (pics & vid)

Η ΑΕΚ των 16 εύστοχων τριπόντων στην Ιερουσαλήμ, κατάφερε να… αυτοκτονήσει και να κάνει την πρώτη ήττα στο BCL, καθώς η Χάποελ με επιμέρους 15-2 στα τελευταία λεπτά, πήρε τη νίκη (85-78).

Είναι να απορεί κανείς!

Η ΑΕΚ πάλεψε για 36 ολόκληρα λεπτά στην «Pais Arena», όπου νίκησε πέρυσι, έχοντας τρομερό ποσοστό στο τρίποντο (55.20%), ωστόσο κατάφερε να χάσει τη νίκη μέσα από τα… χέρια της!

Η ομάδα του Όντετ Κάτας έκανε επιμέρους 15-2 στα τελευταία λεπτά και ανέτρεψε την κατάσταση, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στο BCL και το 6-0 σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι εκπληκτικοί Κιθ Λάνγκφορντ (27π., 7/9τρ.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (18π., 3/5τρ., 10ρ.), αλλά και οι βοήθειες των Νίκου Γκίκα (11π.) και – του τραυματία – Μάρκους Σλότερ (8ρ., 5ασ.), δεν έφταναν για να φύγει με το «διπλό» η «Βασίλισσα».

Το ματς

Η Χάποελ άρχισε με ένα 4-0 (1′), αλλά η ΑΕΚ πήρε… μπρος, βρίσκοντας σκορ με τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ (6-9, 3′). Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τον Μπλατ να κάνει το 18-12 (6′). Σαντ-Ρος και Ματσιούλις έφτασαν στην ισοφάριση (20-20, 8′), με τον Κούπσας να μειώνει στη λήξη του δεκαλέπτου σε 25-26. Ο Κουβανός και ο Λάνγκφορντ έβαλαν την ΑΕΚ στο +7 (25-32, 11′), ωστόσο ήταν σχεδόν.