Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2019
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Άρης – ΑΕΛ 2-3
[Gazzetta]: Άρης – ΑΕΛ 2-3

Ο Άρης προηγήθηκε 2-0 στο δεκάλεπτο, όμως η ΑΕΛ δεν τα ‘χασε, επέστρεψε με δυο γκολ του Νούνιτς και με τον Ουάρντα να παίρνει τη σκυτάλη στο 74′, πήρε την τεράστια νίκη! Γκολ, ασίστ και… κίτρινη κάρτα ο Αιγύπτιος, που έκανε ξανά τα δικά του προς την κερκίδα, ένταση στο τέλος με το πέναλτι που έδωσε εις βάρος της ΑΕΛ και στη συνέχεια πήρε πίσω ο Σκουλάς, αφού είδε στο VAR επιθετικό φάουλ στον Μόρα.

Η ΑΕΛ έκανε απίστευτη ανατροπή στο «Κλεάνθης Βικελίδης» καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Άρη με 2-0 αλλά επικράτησε με 2-3. Έγκλημα και τιμωρία για τους «κίτρινους» που έχασαν σωρεία ευκαιριών και πλήρωσαν την κάκιστη αμυντική λειτουργία τους.

Στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε ότι… «η αρχή δεν είναι το ήμισυ του παντός» δεν είναι το παν. Τουλάχιστον στο ποδόσφαιρο. Γιατί ο Άρης έκανε ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι μετρώντας τέσσερις τελικές φάσεις σε διάστημα 11 λεπτών. Στις δύο πρώτες με τον Μπράουν Ιντέγε δεν βρήκε δίχτυα, αλλά στο 10ο λεπτό ο Βέλεθ βρέθηκε μόνος στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0). Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι Θεσσαλοί, ο Άρης βγήκε στο transition παιχνίδι, στο σουτ του Ντιγκινί ο Κρίστινσον απέκρουσε ασταθώς και ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το 2-0.