Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: Η αποθέωση του τίκι τάκα του Ολυμπιακού κι ο εκρηκτικός Μπρούνο!
[Gazzetta]: Η αποθέωση του τίκι τάκα του Ολυμπιακού κι ο εκρηκτικός Μπρούνο!

Ο Κ. Νικολακόπουλος στέκεται στο blog του στο gazzetta σε δύο σημαντικά σημεία του χθεσινού αγώνα του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έκανε χθες κάτι πολύ έξυπνο. Έχοντας εντοπίσει τη βασική αδυναμία της Λάρισας στη φετινή σεζόν, την κτύπησε ακριβώς εκεί!

Η ΑΕΛ λοιπόν έχανε 0-2 και στο Χαριλάου από τον Άρη στο 12ο λεπτό! Κι από τον ΟΦΗ 0-2 μέσα στη Λάρισα στο 7ο λεπτό! Κι από τον Ατρόμητο 0-2 μέσα στη Λάρισα στο 20ο λεπτό! Κι από τον Αστέρα 0-1 στην Τρίπολη στο 19ο λεπτό. Κι από τον ΠΑΟΚ 0-1 στην Τούμπα στο 16ο λεπτό. Κι από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι 0-1 από το 17ο λεπτό. Κι από τον ίδιο τον Ολυμπιακό, βεβαίως, 0-1 μέσα στη Λάρισα από το 7ο λεπτό.

Έχοντας δει ο Ολυμπιακός το πόσο εύκολα δέχεται γκολ η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά των μισών (!) αγώνων της στο φετινό πρωτάθλημα επέλεξε να μπει δυνατά στο παιχνίδι αφενός μεν για να αξιοποιήσει το δικό του μομέντουμ (είχε προηγηθεί 1-0 στο Αγρίνιο στο 6’ και 2-0 στην Τρίπολη στο 9΄), αφετέρου δε για να εκμεταλλευθεί το μειονέκτημα της Λάρισας. Κάπως έτσι, ήρθε το 2-0 μόλις στο 11’ και δεν ήθελε πολύ μετά για να γίνει και το 3-0 στο 17’.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατέβασε εντελώς ταχύτητα, λόγω του αγώνα του την Κυριακή στο Βόλο, κόντρα σε μία ομάδα εχθρική απέναντι του (βλέπε απόφαση διάθεσης εισιτηρίων μόνο στους κατόχους της… κάρτας Βόλος!!!) , αλλά κι εξαιτίας της φόρτισης πολλών παικτών του που έδωσαν το 7ο παιχνίδι τους (πέντε πρωταθλήματος και δύο Τσάμπιονς Λιγκ) μέσα σε διάστημα 25 ημερών…Άλλωστε, δεν ξέρω και τι νόημα θα είχε εάν έβαζαν, σε αγώνα χωρίς κόσμο στις εξέδρες, πέντε κι έξι γκολ στη Λάρισα, μία ομάδα που έπαιξε κανονικό ποδόσφαιρο κι όχι κυνηγώντας τα πόδια (ρωτήστε και τους Γκιγέρμε, Ποντένσε) και τα κεφάλια (είδατε πώς παραμορφώθηκε το πρόσωπο του Αβραάμ) των παικτών του Ολυμπιακού, όπως είχε κάνει μόλις την περασμένη Κυριακή ο Αστέρας στην Τρίπολη.