21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Gazzetta]: ΑΕΚ – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0
[Gazzetta]: ΑΕΚ – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο δεύτερο φιλικό (0-0 με ΑΕΚ Λάρνακας) στην Πολωνία αλλά όχι όσο καλή πρέπει να είναι και θα γίνει με τις μεταγραφές που αναμένονται.

Η εικόνα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Μίετζ ήταν πολύ κακή. Οχι επειδή ήταν κακό το σκορ, αυτό είναι το τελευταίο που απασχολεί σε περίοδο προετοιμασίας, αλλά επειδή η ομάδα δεν είχε δείξει κάτι ευχάριστο στο 90λεπτο. Στο δεύτερο φιλικό τώρα, με αντίπαλο καλύτερη ομάδα από τη Μίετζ και με μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας αφού σε λίγες μέρες αρχίζει τα επίσημα παιχνίδια της, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και έδειξε ότι προσπαθεί να γίνει ομάδα Ουζουνίδη, παίζοντας δηλαδή παιχνίδι κατοχής. Για να συμβεί αυτό, όμως, θα πρέπει να γίνουν και οι απαιτούμενες μεταγραφές, με τον χαφ και τον φορ να αποτελούν προτεραιότητα. Αυτό, άλλωστε, φάνηκε και κόντρα στους Κύπριους, με τους οποίους οι Κιτρινόμαυροι -οι οποίοι βράδυ Σαββάτου επιστρέφουν στην Αθήνα- έμειναν στο 0-0.

Το ματς άρχισε με την ΑΕΚ να αιφνιδιάζεται από την πίεση ψηλά των Κύπριων, με συνέπεια να υπάρχουν συνεχή λάθη από Μοράν-Σιμόες και από τα στόπερ. Η ομάδα της Λάρνακας, επομένως, είχε υπό πίεση την Ενωση στο πρώτο 10λεπτο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι έκανε και ευκαιρίες. Τα πράγματα για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη άρχισαν να βελτιώνονται από το 15′, όταν η πρωταθλήτρια βγήκε για πρώτη φορά μπροστά και το έκανε με ωραίο τρόπο.