Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: Το Τορόντο, η πρώτη καναδική ομάδα που φτάνει στον τελικό του MLS
[ΕΡΤ]: Το Τορόντο, η πρώτη καναδική ομάδα που φτάνει στον τελικό του MLS

Μπενουά Σεϊρού και Tοσέν Ρίκετς σκόραραν στην παράταση, επιτρέποντας στο Τορόντο να νικήσει την Μόντρεαλ Ιμπακτ με 5-2, στον επαναληπτικό τελικό της Ανατολικής Περιφέρειας στην MLS, σφραγίζοντας με συνολικό σκορ 7-5 την πρόκριση στον πρώτο τελικό του MLS, όπου θα αντιμετωπίσει στις 10 Δεκεμβρίου τους πρωταθλητές της Δύσης, Σιάτλ.

Το Τορόντο είναι η πρώτη καναδική ομάδα, που φτάνει στο παιχνίδι τίτλου MLS. Δύο επιπλέον ημίχρονα των 15 λεπτών το καθένα, ήταν αναγκαία για το Τορόντο, που πήρε προβάδισμα 3-2 στο σκορ, στο τέλος των 90 λεπτών. Το Μόντρεαλ είχε κερδίσει με το ίδιο σκορ στις 22 Νοεμβρίου,στην πρώτη μεταξύ τους αναμέρτηση.
Στο 97΄, ο Σειρού μπήκε στο παιχνίδι, όταν ο Σεμπάστιαν Τζοβίνκο αποχώρησε τραυματισμένος. Λίγο αργότερα, ο Σειρού με κεφαλιά έστιελε την μπάλα στα δίκτυα, δημιουργώντας παραλήρημα σε 36.000 οπαδούς που βρέθηκαν στην BMO Field. Ο Ρίκετς, επίσης αλλαγή, ήταν στο σωστό μέρος, για να σκοράρει από κοντινή απόσταση δύο λεπτά μετά το γκολ τυο Σειρού. Κούπερ (37’) Αλτιρτόρε (45’) και Χάγκλουντ (68’), οι σκόρερ για το Τορόντο στην κανονική διάρκεια, Οντούρο (24΄) και Πιάτι (53΄) εκείνοι της ομάδας του Μόντρεαλ Ιμπακτ.

ΠΗΓΗ:ΑΠΕ-ΜΠΕ