Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2018
18 °C 10 kmh
17 °C 0 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: Ο ΠΑΟΚ υποκλίθηκε με 1-0 στην ανωτερότητα της Τσέλσι – Πέρασε με 2-0 η Μπάτε από την Ουγγαρία

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στην κατάμεστη Τούμπα ο ΠΑΟΚ από την Τσέλσι στην πρεμιέρα του 12ου ομίλου του Europa League με γκολ που πέτυχε μόλις στο 7ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Γουίλιαν. Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η αγγλική ομάδα που έχασε πολλές ακόμα ευκαιρίες για να δώσει μεγαλύτερο «αέρα» στη νίκη της απέναντι στον Κυπελλούχο Ελλάδος που πίεσε ανεπιτυχώς στα τελευταία 15 λεπτά, καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν την λήξη αποχώρησε τραυματίας στην ωμοπλάτη ο Πέδρο.

Η βασανιστική για τον ΠΑΟΚ αγωνιστική κυριαρχία της Τσέλσι, η συντριπτική κατοχή της μπάλας, το ασταμάτητο πρέσιγκ των παικτών της και στις τρεις γραμμές ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου στην Τούμπα, όπου η αγγλική ομάδα, κλάσεις καλύτερη από τον ΠΑΟΚ, έπαιξε τους Θεσσαλονικείς σαν την «γάτα με το ποντίκι» και προηγήθηκε από πολύ νωρίς. Μόλις στο 7′ από ταχύτατη επίθεση, ο Μπάρκλεϊ έδωσε ασίστ στον Γουίλιαν και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Μετά το γκολ αυτό η Τσέλσι συνέχισε και άπλωσε την κυριαρχία της ακόμα περισσότερο και στιγμές- στιγμές φαίνονταν πως είχε «αιχμαλωτίσει» τους αντιπάλους της, που δεν μπορούσαν να βρουν τον έλεγχο όχι για να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά έστω για να πάρουν κάποια κατοχή μπάλας που θα έδινε ανάσες στο σύνολο.