Παρασκευή, 31 Μαρτίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: Παγκόσμιο αλπικών αγωνισμάτων: Καλύτερος Έλληνας ο Αντωνίου
[ΕΡΤ]: Παγκόσμιο αλπικών αγωνισμάτων: Καλύτερος Έλληνας ο Αντωνίου

Στις λεπτομέρειες έχασε ο Γιάννης Αντωνίου την πρόκριση για τον τελικό της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης στο Παγκόσμιοπρωτάθλημααλπικών αγωνισμάτων, που διεξάγεται στην Ελβετία.

Σε σύνολο 125 αθλητών ο 22χρονος πρωταθλητής τερμάτισε στην 34η θέση μετά την ολοκλήρωση της 1ης και 2ης διαδρομής της προκριματικής σειράς και έμεινε πίσω από τον πρώτο χιονοδρόμο για μόλις 2,80΄΄. Ο συνολικός του χρόνος ήταν 2:06,44 και πέτυχε 78,84 βαθμούς FIS.

Οι Νίκος Τζιόβας και Γιώργος Στοίδης τερμάτισαν στις 43η και 63η θέση αντίστοιχα, ενώ ο Γιάννης Πρώϊος δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα.

Παράλληλα, διεξάγεται στην Αυστρία και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Διάθλου, όπου όμως η ελληνική αποστολή δεν κατάφερε να πετύχει κάτι αξιοσημείωτο. Η Μαρία Τσακίρη, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε αγώνες τέτοιου επιπέδου, τερμάτισε 96η στα 7,5 χλμ. Ο Απόστολος Αγγέλης είχε την καλύτερη επίδοση στα 20 χλμ, όπου κατετάγη 92ος.

ΠΗΓΗ:ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ:EOX.GR