Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: Νέα μεγάλη εμφάνιση από Αντετοκούνμπο
[ΕΡΤ]: Νέα μεγάλη εμφάνιση από Αντετοκούνμπο

Παρουσία του πρώην προέδρου των ΗΠΑ, Μπιλ Κλίντον, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντυπωσίασε για μία ακόμα φορά, οδηγώντας τους Μπάκς σε μεγάλη νίκη (111-93) μέσα στο Μπρούκλιν.

Ο Ελληνας σούπερ σταρ άγγιξε το τριπλ τρεμπλ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους (7/9 βολές, 5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, καθώς επίσης και 4 κλεψίματα, 2 τάπες και κανένα λάθος σε 29 λεπτά. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στην τελευταία περίοδο, καθώς όλα είχαν κριθεί.
Ετσι οι Μπακς έφτασαν σε θετικό ρεκόρ (9-8). Ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 22 πόντους ακολούθησε τον Αντετοκούνμπο σε απόδοση, ενώ για τους γηπεδούχους, που απέτυχαν ξανά να κερδίσουν δεύτερο συνεχές ματς φέτος, ξεχώρισε ο Μπρουκ Λόπεζ με 15 πόντους.
Οι Χιτ έφυγαν νικητές (111-110) από την Γιούτα, επικρατώντας στο τέλος των Τζαζ και φτάνοντας στις 7 νίκες στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γκόραν Ντράγκιτς, που σε 37 λεπτά έκανε double double, σημειώνοντας 27 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ είχε 32 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΗΓΗ:ΑΠΕ-ΜΠΕ