Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: «Μπλακ άουτ» η ΑΕΚ στην Πολωνία όπου έχασε 78-75 από Ζιέλονα
[ΕΡΤ]: «Μπλακ άουτ» η ΑΕΚ στην Πολωνία όπου έχασε 78-75 από Ζιέλονα

Ένα «νεκρό» διάστημα της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο κόστισε την ήττα με 78-75 στην Πολωνία από την Ζιέλονα Γκόρα σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Basketball Champions League της FIBA. Kακή άμυνα, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία και οι απουσίες των Μαυροειδή και Βασιλειάδη οι κύριες αιτίες της ήττας της ομάδας του Ζντοβτς που είχε για κορυφαίους τους Ντίξον (22π.) και Ούκιτς (16π.). Με την ήττα αυτή η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 4-3 νικών, ενώ οι Πολωνοί 3-4 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75

Με οδηγό της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης τον Ντίξον (22π.), σωστές αντιδράσεις στην άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το τζάμπολ της και δεν επέτρεπε στην Ζιέλονα Γκόρα να αξιοποιήσει τα 11/14 τρίποντα που μέτρησε μέχρι το ημίχρονο. Η Ένωση βρέθηκε στο 26΄ ακόμη και στο +11 (37-48), αλλά στη συνέχεια ακολούθησε η κατάρρευση… Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ, δέχθηκαν εύκολα καλάθια μέσα στη ρακέτα τους και είδαν την Ζιέλονα Γκόρα να ολοκληρώνει στο 30΄ ένα επιμέρους σκορ 18-3 και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στο +4 (55-51).