Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: «Μίλησε» ο Ρίβερς στην παράταση, 92-81 ο Παναθηναϊκός την Αναντολού
[ΕΡΤ]: «Μίλησε» ο Ρίβερς στην παράταση, 92-81 ο Παναθηναϊκός την Αναντολού

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 92-81 στην παράταση (70-70 κ.α.) επί της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ και σημείωσε τη δέκατη νίκη σε 17 αγώνες στην Ευρωλίγκα υποχρεώνοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε ένατη ήττα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά και αφού γλύτωσε την ήττα με τρεις βολές του Τζέιμς στο τέλος του κανονικού αγώνα, στην παράταση επέβαλε τον δικό του «νόμο» με μπροστάρη τον Κέι Σι Ρίβερς και πλήρωσε με το ίδιο «νόμισμα» την τούρκικη ομάδα από την οποία είχε χάσει μετά από δύο παρατάσεις στην Κωνσταντινούπολη.

Σε μία βραδιά που οι Καλάθης (6π., 3ασ.) και Σίνγκλετον (2π.) ήταν εκτός κλίματος αγώνα, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οι Ρίβερς (23π.), Τζεντίλε (15π.), Τζέιμς (14π.), Μπουρούσης (14π.) και Γκάμπριελ (10π.) και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επιτυχία, λίγο πριν το νέο αντάμωμα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (16/1).

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70κ.α., 92-81 παρ.

Η τροφοδότηση του Τζεντίλε στο low post δεν απέδωσε και με την άμυνα να μην μπορεί να περιορίσει το γρήγορο ρυθμό της Αναντολού (τρεις σερί αιφνιδιασμοί) ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 5΄ να ακολουθεί στο σκορ με 7-9.