35 °C 3 kmh
30 °C 3 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [ΕΡΤ]: Κυπελλούχος η Βουλιαγμένη στο πόλο
[ΕΡΤ]: Κυπελλούχος η Βουλιαγμένη στο πόλο

Κυπελλούχος Ελλάδας στο πόλο ανδρών αναδείχθηκε για τέταρτη φορά στην ιστορία της η Βουλιαγμένη που κέρδισε στον τελικό στο Καπερνήσι τον Ολυμπιακό με 8-7.

Ο ΝΟΒ πέρασε για μία και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ, με το γκολ του Μανόλη Σολανάκη 3’13» πριν τη λήξη, ενώ είχε ως κορυφαίο τον τερματοφύλακα Μάνο Ζερδεβά.

Η απουσία του Γιάννη Φουντούλη επηρέασε την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, κυρίως στον παίκτη παραπάνω, ωστόσο η Βουλιαγμένη έπαιξε με πάθος, με ψυχή και κατάφερε ένα μικρό θαύμα καθώς στέρησε από το μεγάλο φαβορί που ήταν ο Ολυμπιακός το κύπελλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν 2-0, αλλά η Βουλιαγμένη, παρότι είχε πολύ άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (1/7 στο πρώτο ημίχρονο), κατάφερε να απαντήσει με δύο σουτ των Αφρουδάκη και Καπότση από την περιφέρεια και να ισοφαρίσει σε 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Οι Πειραιώτες, έχοντας κι αυτή με τη σειρά τους πρόβλημα στον παίκτη παραπάνω (1/5 στο πρώτο ημίχρονο και το ένα γκολ ήρθε σε επίθεση με δύο παίκτες παραπάνω), δυσκολεύονταν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και μόνο χάρη στην άμυνά τους κι ένα ωραίο γκολ του Μυλωνάκη από την περιφέρεια έκλεισαν το δεύτερο οκτάλεπτο προηγούμενοι 4-3.