Πέμπτη, 21 Σεπτεμβρίου 2017
24 °C 4 kmh
23 °C 5 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [CNN Greece]: Super League: Γκέλα του Ολυμπιακού, έμεινε στο Χ με τον Αστέρα Τρ.

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Καραϊσκάκης, με το 1-1 με τον Ολυμπιακό, να διαμορφώνεται από δύο πέναλτυ και πολλή γκρίνια για τις αποφάσεις του διαιτητή. Στις τάξεις των Πειραιωτών πάντως επικρατεί προβληματισμός για το χαμένο βαθμό στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή , την εμφάνιση των ερυθρόλευκων και τις αγωνιστικές επιλογές του Μπεσνίκ Χάσι. Ο ΠΑΟΚ νωρίτερα νίκησε δύσκολα 1-0 τον Παναιτωλικό.

Η νέα 11άδα του Ολυμπιακού με Ζιλέ-Φιγκέιρας στα άκρα της άμυνας και του Ζντιέλαρ, Οφόε και Μάριν στα χαφ δεν είχε καλή δημιουργία στο α 45λεπτο και δεν πάτησε εύκολα στην περιοχή του Αστέρα.

(Ο τερματοφύλακας του Αστέρα διώχνει με γροθιές – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Οι ερυθρόλευκοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο ίδιο διάστημα (παρότι οι παίκτες του Αστέρα βρέθηκαν αρκετές φορές στην περιοχή του Καπίνο, δίχως πάντως τελική), αλλά και στη δική τους επίθεση απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ του Ζντιέλαρ και του Οφόε (κυρίως μετά το 30) και μια κεφαλιά του Ένχελς στο 39 μετά από κόρνερ, πάνω από το δοκάρι.

(Ο Τζούρτζεβιτς δεν τροφοδοτήθηκε στο α 45λεπτο του αγώνα – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ)

Ο Αστέρας είχε επικεντρώσει τις προσπάθειές του από την αριστερή πλευρά με τον Ισνάλντο πάνω στο Ζιλέ και παρότι στα 45 λεπτά δεν έφεραν αποτέλεσμα, στο 54 ήρθε το πέναλτυ για τους φιλοξενούμενους, με το Ρομαό να σταματά με το χέρι τη σέντρα του Αργεντινού (η μπάλα πάντως νωρίτερα είχε βγει όλη εκτός γραμμής δίχως να καταλογιστεί το άουτ).