Σάββατο, 22 Φεβρουαρίου 2020
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [CNN Greece]: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-1: «Καθάρισε» από νωρίς και προκρίθηκε
[CNN Greece]: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-1: «Καθάρισε» από νωρίς και προκρίθηκε

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Άμπελ Φερέιρα έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για πρόκριση με γκολ του Σφιντέρφσκι στο 11ο λεπτό και από τότε δεν έχασαν τον προβάδισμα όσο και αν απειλήθηκαν από τον Παναθηναϊκό και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μπροστά σε 20.000 και πλέον φίλους του ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός από τον μεγάλο εφετινό του στόχο, καθώς και στα δύο ματς με τον κάτοχο του τροπαίου ήταν κατώτερος των περιστάσεων.

Οι παίκτες του Φερέιρα μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο, πίεσαν ψηλά, είχαν καλύτερες τοποθετήσεις στη μεσαία γραμμή και κατάφεραν μετά από μία προσωπική προσπάθεια του Λημνιού και πάσα στον Σφιντέρσκι να βρουν ένα γρήγορο γκολ από τον Πολωνό και να απλοποιήσουν τα πράγματα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερά προβλήματα στα δύο άκρα της άμυνάς του. Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ από την πλευρά του Γιόχανσον και Λημνιός, Βιεϊρίνια από εκείνη του Χατζηθεοδωρίδη έκαναν ότι ήθελαν και τουλάχιστον 4-5 φορές στο πρώτο 45λεπτο ταλαιπώρησαν την άμυνα των γηπεδούχων που δεν είχε καλές τοποθετήσεις.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους, αλλά η μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ είχε «κλειδώσει» καλά τον Ζαχίντ, ο Νάγκι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, όπως και ο Χατζηγιοβάνης από τα αριστερά και μοιραία ο Μακέντα δεν τροφοδοτήθηκε όπως θα έπρεπε.