Δευτέρα, 16 Ιουλίου 2018
21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [CNN Greece]: Παγκόσμιο Κύπελλο 2018: Σαρωτική η Ρωσία στην πρεμιέρα (pics)
[CNN Greece]: Παγκόσμιο Κύπελλο 2018: Σαρωτική η Ρωσία στην πρεμιέρα (pics)

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018 έκανε… πρεμιέρα στη Ρωσία με την οικοδέσποινα να διαλύει 5-0 τη Σαουδική Αραβία υπό το βλέμμα 80.000 θεατών και του Βλαντιμίρ Πούτιν.

Ούτε το άγχος της πρεμιέρας, ούτε η πίεση για ένα θετικό αποτέλεσμα ούτε και ο αντίπαλος κατάφερε να σταματήσει τη Ρωσία στο πρώτο ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018 . Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ διέλυσε 5-0 τη Σαουδική Αραβία και πήρε την πρώτη της νίκη στον 1ο όμιλο του Μουντιάλ 2018.

Μετά την εντυπωσιακή τελετή έναρξης στο στάδιο «Λουζνίκι» της Μόσχας , η διοργάνωση ξεκίνησε με το Ρωσία – Σαουδική Αραβία που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Μόλις στο 12’ η Ρωσία πήρε προβάδισμα με τον Γκαζίνσκι ενώ στο 43’ ο Τσερίσεφ έκανε το 2-0 για τους διοργανωτές του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Στο 71’ ο Τζιούμπα, που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι σαν αλλαγή, σκόραρε για το 3-0 ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «χτύπησε» ξανά ο Τσερίσεφ για να βάλει το… κερασάκι λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Γκολόβιν.

5 Photos: Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0
Ο Βλάντιμιρ Πούτιν μαζί με άλλους επίσημους στην κερκίδα για τον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ – Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/PETER POWELL
1 of 5
Ο τεχνικός της Ρωσίας έζησε με αγωνία το ματς της πρεμιέρας – Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/YURI KOCHETKOV
2 of 5
Η στιγμή που Ρωσία και Σαουδική Αραβία μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο – Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/PETER POWELL
3 of 5
Ο Τσερίσεφ πετυχαίνει το 2-0 για τη Ρωσία – Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/YURI KOCHETKOV
4 of 5
Μονομαχία στον χώρο του κέντρου ανάμεσα στον Σαλέμ Αλ-Νταουσάρι και τον Ρομάν Ζομπνίν της Ρωσίας – Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
5 of 5

Το 5-0 της Ρωσίας ικανοποίησε και τον Βλάντιμιρ Πούτιν, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα από τα επίσημα του γηπέδου, μαζί με τον πρίγκιπα της Σαουδικής Αραβίας, Μοχάμεντ μπιν Σαλμάν και τον πρόεδρο της FIFA, Τζάνι Ινφαντίνο.