Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2017
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [CNN Greece]: Euroleague: νίκη στην παράταση ο ΠΑΟ (vid)
[CNN Greece]: Euroleague: νίκη στην παράταση ο ΠΑΟ (vid)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν πλήρωσε τα λάθη του στην κανονική διάρκεια του αγώνα και ισοφαρίζοντας στο φινάλε την Εφές με τον Τζέιμς να έχει 5/5 βολές, πήρε μια μεγάλη νίκη στην παράταση με 92-81, που τον σταθεροποιεί στην 6η θέση της βαθμολογίας της Euroleague μετά από 17 αγώνες και κυρίως του “δίνει αέρα” δύο νικών από την Τουρκική ομάδα, που είναι στην 9η θέση και κυνηγά την 8άδα.

Παρότι η Εφές βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ο Τζεντίλε ήταν το κεντρικό πρόσωπο του πρώτου 10λεπτου βάζοντας τους 13 από τους 21 πόντους του τριφυλλιού, που στηρίχθηκε στην άμυνα του, για να ανοίξει την διαφορά.

(καυτός Τζεντίλε στο ξεκίνημα – Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ίδιο έγινε και στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να αγγίζει διψήφιο αριθμό, την Εφές και πάλι να μειώνει κάποια στιγμή στους 4, και τον Παναθηναϊκό σφίγγοντας την άμυνά του εκ νέου να πηγαίνει και στο +13 (38-25).

Mε καλά ποσοστά και από την περιφέρεια (ο Κέι Σι Ρίβερς έφτασε γρήγορα τους 8 πόντους) την κράτησε άλλα κάποια διαδοχικά λάθη και ένα σερί 6-0 της Τουρκικής ομάδας στο τέλος μάζεψαν και πάλι την διαφορά.