Τρίτη, 22 Αυγούστου 2017
25 °C 5 kmh
26 °C 11 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [CNN Greece]: Επεισοδιακός ο 1ος τελικός Super Cup Μπαρτσελόνα-Ρεάλ, γκολ ο Νεϊμάρ με Παρί

Μόνο χαλαρά δεν πήραν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης τον πρώτο τελικό του Ισπανικού Super Cup, που έληξε με νίκη της «βασίλισσας» 3-1 στη Βαρκελώνη. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε το 2ο γκολ και αποβλήθηκε αμέσως μετά. Ντεμπούτο με την Παρί και γκολ έκανε την ίδια ώρα ο Νεϊμάρ.

Από το πρώτο ημίχρονο στο Καμπ Νου που δεν είχε σπουδαίο θέαμα, φάνηκε ότι το clasico της Ισπανίας δε θα είχε «φιλικό χαρακτήρα» με δυνατά μαρκαρίσματα και στις δύο πλευρές και πολλά νεύρα (μέχρι και ο Μέσι είδε κίτρινη κάρτα).

(Η πρώτη μονομαχία Βαλβέρδε (αρ.)-Ζιντάν (δ) – Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / QUIQUE GARCIA)

Το αυτογκόλ του Πικέ στο 50 μετά από σέντρα του Μαρτσέλο άναψε ακόμη περισσότερο τα αίματα και το παιχνίδι θύμιζε κανονική περίοδο και όχι τον πιο «χαλαρό» χαρακτήρα που έχουν όλοι οι αγώνες Super Cup.

(Το αυτογκόλ του Πικέ – Πηγή: REUTERS / JUAN MEDINA)

Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, με την Μπαρτσελόνα να χάνει μαζεμένες στο 3λεπτο 74-77 έχοντας γίνει πιο επιθετική με τη συμμετοχή του Ντένις Σουάρες αντί του Ντελοφέου (ξεκίνησε στη θέση του Νεϊμάρ στην 11άδα).

(Το πέναλτυ που κερδίζει ο Σουάρες – Πηγή: REUTERS / SERGIO PEREZ)

Μετά από μια διπλή απόκρουση του Νάβας, ο Λουίς Σουάρες ξεκίνησε να πέφτει και ο γκολκίπερ της Ρεάλ τον βρήκε με το χέρι και ο Μέσι ευστόχησε στο πέναλτυ που κατελόγισε με ευκολία ο διαιτητής (με έντονες διαμαρτυρίες από τη Ρεάλ) για το 1-1.