Πέμπτη, 20 Σεπτεμβρίου 2018
21 °C 1 kmh
21 °C 2 kmh
Home | ΑΘΛΗΤΙΚΑ | [Alpha]: Φοβερή κούρσα από τον Γκολομέεβ, δεύτερος στην Ευρώπη στα 50μ. ελεύθερο με νέο πανελλήνιο ρεκόρ

Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ! Ο 25χρονος Έλληνας κολυμβητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με χρόνο 21:44 κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 50 μ. ελεύθερο. Πάλεψε, μάλιστα, στα ίσια για το χρυσό, το οποίο κατέκτησε τελικά στις λεπτομέρειες ο Μπέντζαμιν Πράουν από τη Βρετανία με χρόνο 21:34 κυρίως χάρη στην καλύτερη εκκίνησή του.
Την 3η θέση πήρε ο Ιταλός Αντρέα Βεργκάνι με 21.68. Με το ασημένιο μετάλλιο του Γκολομέεβ, η ελληνική κολύμβηση έφτασε τα 20 στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

«Ήταν απίστευτο. Όλη η χρονιά πήγε πολύ καλά, αλλά και εδώ στο Ευρωπαϊκό. Δούλεψα πολύ καλά φέτος. Μού βγήκαν πολύ καλά οι κούρσες ακόμη και σε αγωνίσματα στα οποία δεν πίστευα ότι θα τα κατάφερνα, όπως τα 50 μέτρα πεταλούδα. Πήγα και εκεί πολύ καλά. Από εκεί που ήθελα απλώς να μπω στον τελικό, βρέθηκα κοντά σε ένα μετάλλιο. Δεν ήρθε στο 50άρι πεταλούδα αλλά στο 50άρι ελεύθερο. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Δεν μπορώ να εκφράσω τα συναισθήματά μου», δήλωσε ο δευτεραθλητής Ευρώπης που θα μπορούσε να γίνει πρωταγωνιστής σε ταινία, διότι βίωσε εξαιρετικά δύσκολες καταστάσεις στη ζωή του.

«Έχουν χαρεί πάρα πολύ όλοι. Δεν ξέρω σε ποιον να πρωτομιλήσω. Είναι απίστευτα τα συναισθήματα. Το χρειαζόμουν πάρα πολύ αυτό το μετάλλιο.